Edukacja

Nieznane nikomu słowo “smog” pojawiło się w Polsce kilka lat temu. Od tego czasu odmieniane jest przez wyszstkie przypadki. I bynajmniej, nie stanowi to powodu do radości – choć przynosi Polsce wiele rozgłosu na świecie, to jest to czarna prasa. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2.5 znajduje się w Polsce, a jak wynika z tragicznych danych European Environment Agency blisko 45 tysięcy ludzi umiera co roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń ( dokładnie 44,600 w 2015, a liczba ta wzrosła z 42,412 z roku 2011 r.) Po kilku latach rozgłosu zdaje się, że powiniśmy wiedzieć o smogu wszystko, ale czy nasza wiedza nie zamyka się w zakresie tej prasowo – informacyjnej i haseł typu: Warszawa najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie * czy też “ Czuć smród mimo zamknietych okien” albo “To nie mgła, a smog”? Takie i inne nagłówki prasowe są powrzechne szczególnie w sezonie tzw. grzewczym czyli od października do marca, kiedy zaczyna się i trwa “sezon smogowy”. Przyjrzyjmy sie – problemowi – od wewnatrz, zadając i odpowiadając na kilka podstawowych pytań:

Czym jest smog?

Smog to rodzaj zanieczyszczenia powietrza - słowo pochodzi z połączenia dwóch słów: smoke czyli dym i fog czyli mgla. Jest on generowany, wytwarzany przez ludzi. Pochodzi bowiem z emisji wegla wytwarzanej podczas jazdy samochodem, funkcjonowania przemysłu, dymu z pożarów oraz fotochemicznych reakcji tych emisji. Dużą role w tworzeniu smogu ma dym z kominów wytwarzany podczas palenia w piecach grzewczych w sezonie zimowym. Smog składa się miedzy innymi z tlenków azotu, siarki, węgla i węglowodorów aromatycznych oraz metali ciężkich. Stanowią go również mikroscopowe pyly i szkodliwe zwiazki chemiczne.

Jak i kiedy powstaje ?

Smog powstaje w bezwietrzne dni kiedy jest wysokie ciśnienie atmosferyczne. szkodliwe cząsteczki nie unoszą się do góry i pozostają blisko powierzchni ziemi, co często wygląda jak mgła. Domowe piece węglowe są odpowiedzialne za 53% niskiej emisji w Polsce Ma to swoje źródło w gospodarstwach domowych, które używają pieców do ogrzewania w sezonie zimowym. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gospodarstw domowych grzejących się paliwami stałymi np. weglem jest w Polsce aż 48 %. Duży wpływ na powstawanie smogu ma również emisja węgla wytwarzna podczas jazdy samochodem.

Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje choroby układu oddechowego oraz krążenia Smog nie zabija odrazu ale jest bardzo niebezpieczny; gromadzi sie w organizmie i powoli go wyniszcza Pyly zawieszone PM10 – o średnicy mniejszej niz 10 mikrometrow, gdzie 1 mikrometra to 1/1000na milimetra – sa wchłaniane do górnych dróg oddechowych i oskrzeli, a drobniejsze pyły zawieszone PM2.5 przedostają sią głąbiej do dolnych dróg oddechowych gdzie również przenikają do krwiobiegu, Powodują: kaszel trudności z oddychaniem i zadyszke, szczeglonie w czasie wysiłku fizycznego zwiększone zagrożenie infekcji układu oddechowego zaostrzone objawy chorob alegergicznych, np astmy, kataru siennego, i zapalenia spojówek dłuższe narażenie na wysokie steżenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) zwiekszone ryzyko na choroby nowotworowe, szczególnie pluc" Co bardzo istotne smog ma bardzo niebezpieczny wpływ na kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Jak wynika z badań może mieć wpływ na: Ujemny wpływ na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży). Istnieje związek pomiędzy ciężąrnymi, które są narażone na zanieczyszczone powietrze, a większą szansę poronienia, obumarcia płodu i wcześniejszych porodów. Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do slabszego rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci" Co robić? Jak reagować na ciągle grożący naszemu zdrowiu SMOG? Przejdź do naszej zakładki AKCJA I REAKCJA.